ZUT Wągrowiec Józef Kosiński
ul. Rogozińska 90
62-100
Wągrowiec
www.zutwagrowiec.com.pl

ZUT Wągrowiec to firma, która posiada ponad 35 letnie doświadczenie w zakresie napraw, modernizacji i wytwarzania pojazdów kolejowych i drogowych. W obecnej formie prowadzi działalność od 1989 roku.
Zakład wykonuje kompleksowe naprawy i modernizacje różnych typów wagonów towarowych, maszyn do budowy i utrzymania torowisk oraz autocystern produkcji krajowej i zagranicznej, w tym do przewozu materiałów niebezpiecznych. Firma świadczy usługi zarówno dla podmiotów krajowych, jak i zagranicznych. Oferuje również usługi w zakresie zakupu, sprzedaży oraz wynajmu wagonów towarowych.
Przedsiębiorstwo posiada Certyfikat Podmiotu Odpowiedzialnego za Utrzymanie (ECM), jako posiadacz i jako warsztat (MW). Dysponuje Certyfikatem jakości ISO 9001:2008 w zakresie wytwarzania, modernizacji, naprawy i przeglądu taboru kolejowego, w tym cystern wg RID i autocystern wg ADR.
Wysoką jakość usług wykonywanych przez ZUT Wągrowiec potwierdza certyfikat spawania pojazdów szynowych i ich części składowych zgodnie z normą PN-EN 15085-2 oraz certyfikat jakości spawania materiałów metalowych zgodnie z normą PN-EN ISO 3834-2.
- Zakład Świadczy usługi w zakresie rozwoju i prowadzenia utrzymania wagonów towarowych na poziomach od P1 do P5.
- Wykonuje naprawy poawaryjne (powypadkowe) pojazdów kolejowych,
- Na zlecenie klientów usuwa skutki awarii i usterki również poza siedzibą firmy.
- Buduje wagony, dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
- Od 2016 roku prowadzi budowę pomostów do remontu i budowy sieci trakcyjnych. Pomost Sieciowo – Kontenerowy (PSK) może być zabudowany na wagonie platformie i wyposażony w zaplecze warsztatowe, socjalne, biurowe, agregat, pantograf, wysięgnik itp.
- Od wielu lat wykonuje modernizacje wagonów, polegające na izolacji termicznej wagonów cystern, a także zmianie ich przeznaczenia, np. przebudowie cystern na węglarki.