O Izbie
Izba Gospodarcza Transportu Lądowego (Land Transport Chamber of Commerce):
- jest organizacją samorządu gospodarczego działającą od 1995 r. na mocy ustawy o izbach gospodarczych
- pełni rolę reprezentanta firm związanych z transportem kolejowym i inwestycjami infrastrukturalnymi wobec administracji polskiej i unijnej oraz organizacji krajowych i międzynarodowych mających wpływ na sektor kolei
- skupia ponad siedemdziesiąt przedsiębiorstw z całego kraju związanych z branżą kolejową
Celem Izby jest ochrona interesów firm członkowskich oraz aktywna współpraca z instytucjami krajowymi i europejskimi w zakresie regulacji dotyczących transportu kolejowego i inwestycji.
Historia
Izba Gospodarcza Transportu Lądowego została powołana w 1995 roku. Był to czas transformacji polskiej gospodarki i zmieniającego się prawa. Celem zmian systemowych była między innymi ochrona potencjału firm transportowych, w szczególności przewoźników kolejowych. Takie zadanie postawili przed Izbą jej założyciele, członkowie powstałego trzy lata wcześniej Transport-Biznes-Klubu.
Powołanie Izby zintegrowało przedsiębiorstwa członkowskie i stworzyło platformę formułowania postulatów branży oraz ochrony interesów firm działających na specyficznym rynku. W tamtym okresie cel działalności Izby definiowano przez korzyści odnoszone w kontaktach z klientami, jakie daje przynależność firmy do organizacji samorządowej. Podkreślano wiarygodność, prestiż i gwarancję rzetelności, czyli wartości których wagę doceniały od lat firmy zachodnie, zrzeszone w izbach i organizacjach przemysłowych o ugruntowanej pozycji. Wykluczenie z organizacji samorządowej oznacza utratę prestiżu, co wiąże się z konsekwencjami finansowymi. Działalność IGTL została określona statutem, a zadania realizowane były i są przez sekcje branżowe, tworzone stosownie do potrzeb członków Izby. Jej organami są: walne zgromadzenie, zarząd, komisja rewizyjna i sąd koleżeński.
Od momentu powstania Izba pełni rolę reprezentanta firm związanych z transportem kolejowym i inwestycjami infrastrukturalnymi wobec administracji polskiej i unijnej oraz organizacji krajowych i międzynarodowych mających wpływ na sektor kolei.
Władze
Marita Szustak
Prezes
Piotr Macioszek
Wiceprezes, Przewodniczący Sekcji Przewoźników Kolejowych
Wiesław Nowak
Wiceprezes, Przewodniczący Sekcji Budownictwa Kolejowego
Wojciech Jurkiewicz
Członek Zarządu
Henryk Pińkowski
Członek Zarządu
Rafał Leszczyński
Członek Zarządu
Statut
Obowiązujący Statut Izby Gospodarczej Transportu Lądowego przyjęty został uchwałą XXII Walnego Zgromadzenia Członków IGTL. Plik do pobrania znajduje się poniżej.
Sekcje Branżowe
Sekcja Budownictwa Kolejowego
Sekcja Budownictwa Kolejowego skupia firmy wykonawcze w branży budowlanej, producentów materiałów i urządzeń oraz usługodawców w zakresie projektowania i nadzoru. Głównym celem istnienia sekcji jest tworzenie warunków do rozwoju polskiego przemysłu i usług. Najważniejsze obszary działalności Sekcji to współpraca z największym inwestorem w obszarze infrastruktury kolejowej, tj. PKP PLK SA, a także organami administracji mającymi wpływ na funkcjonowanie tego sektora gospodarki.
Sekcja Przewozów i Taboru
Sekcja Przewozów i Taboru skupia licencjonowanych przewoźników kolejowych oraz firmy z nimi współpracujące, w tym m.in. zarządców infrastruktury usługowej. Głównym celem istnienia sekcji jest tworzenie warunków do rozwoju kolejowych przewozów towarowych i pasażerskich. Najważniejsze obszary działalności Sekcji to kwestie regulacyjne związane z dostępem do infrastruktury kolejowej, organizacją przewozów, w tym towarów wrażliwych i niebezpiecznych, a także interoperacyjnością systemu kolei i bezpieczeństwem.
Biuro
Pracownicy
Asystentka zarządu
Katarzyna Jung-Ceranowicz
Dyrektor Zarządzający IGTL
Maciej Gładyga
Dane kontaktowe
tel.: +48 601259370
e-mail: igtl@igtl.pl
Siedziba biura
IZBA GOSPODARCZA TRANSPORTU LĄDOWEGO
ul. Sielecka 35
00-738 Warszawa