Prezentacja podręcznika "Interoperacyjność systemu kolei Unii Europejskiej"

21 listopada 2017 r. w siedzibie UTK odbyła się prezentacja drugiego, uzupełnionego wydania podręcznika "Interoperacyjność systemu kolei Unii Europejskiej. Infrastruktura, sterowanie, energia, tabor". Podręcznik został wydany przez Kurier Kolejowy, a Izba Gospodarcza Transportu Lądowego jest jego partnerem wydawniczym. Odebraliśmy oficjalne podziękowanie za zaangażowanie w realizację tego projektu. 

Drugie wydanie podręcznika jest doskonałym kompendium wiedzy dla osób zajmujących się inwestycjami kolejowymi, zarówno w dziedzinie infrastruktury, jak i taboru oraz wszystkich tych, którzy na co dzień mają do czynienia ze skomplikowanymi procesami dopuszczeń. Obecna edycja została poszerzona między innymi o zagadnienia związane ze zmianą listy Prezesa UTK oraz konsekwencje wejścia w życie IV pakietu kolejowego.

Podczas uroczystej prezentacji podręcznika, oprócz wydawcy i zespołu autorskiego, obecny był m.in. Prezes UTK, Dyrektor IK, a także przedstawiciele spółek kolejowych, przewoźników, producentów i dostawców wyrobów oraz organizacji branżowych, w tym IGTL.

W drugiej części spotkania odbyła się debata poświęcona  zagadnieniom interoperacyjności. W swojej wypowiedzi Dyrektor Biura IGTL podkreślił czekające nas w niedługim czasie zmiany w TSI Hałas oraz migrację do systemu GSM-R do technologii opartej na zasadzie "bearer independency", co na pewno trzeba rozpatrywać również w kontekście interoperacyjności.