Nowe przepisy regulujące podwykonawstwo

Fot. eurovia.pl

 

W Dzienniku Ustaw RP ogłoszono ustawę z 8 listopada tego roku dotyczącą zmiany ustawy Pzp w kwestiach związanych z podwykonawstwem przy realizacji zamówień publicznych, a w szczególności zamówień na roboty budowlane. Ustawa wejdzie w życie z dniem 24 grudnia 2013 roku.

Podstawowy cel ustawy to uregulowanie w kompleksowy sposób kwestii podwykonawstwa w zamówieniach publicznych w zakresie zagwarantowania podwykonawcom i dalszym firmom podwykonawczym pełnej i terminowej zapłaty należnego im wynagrodzenia oraz wzmocnienia ochrony słusznych praw podwykonawców i dalszych podwykonawców, którzy uczestniczą w procesie realizacji zamówień publicznych.


Uregulowania przewidziane w nowelizacji mają także służyć m.in. poprawieniu jakości w zamówieniach publicznych poprzez wybór wykonawców mających odpowiedni potencjał (w szczególności podwykonawczy), wzmocnieniu bezpieczeństwa prawidłowej realizacji zamówień publicznych oraz ograniczeniu ryzyka pojawiania się sporów na linii zamawiający – wykonawca – podwykonawca – dalszy podwykonawca na etapie realizacji zamówień publicznych.


Aktualnie obowiązujące przepisy prawa w sposób ograniczony regulują kwestie związane z wykonywaniem umów w sprawie zamówienia publicznego. Jest to szczególnie istotne ze względu na występujące przypadki nieuregulowania lub nieterminowego uregulowania należności za świadczenia wykonanie przy realizacji zamówienia na roboty budowlane przed podwykonawców bezpośrednich i dalszych, którzy często mają status małych lub średnich przedsiębiorców.


Mimo że obecne przepisy nie zabraniają regulowania kwestii dotyczących podwykonawstwa w umowach w sprawie udzielenia zamówienia publicznego, jakie się pojawiają, wskazują na konieczność wprowadzenia systemowych uregulowań, przewidzianych bezpośrednio w przepisach ustawy Pzp.


Rozwiązania przewidziane w ustawie przyczynią się także do wzmocnienia mechanizmów nadzoru nad prawidłowym wykonywaniem zamówień publicznych oraz mają duże znaczenia dla zapewnienia sprawnego i niezakłóconego wykonywania zamówień publicznych oraz uczestnictwa małych i średnich przedsiębiorstw w realizacji zamówień publicznych.

 

Źródło: RI