Fot. Jędrzej Pilarski
Przez 35 dni, to jest od 2 stycznia do 5 lutego 2014 roku, można było zapoznać się z treścią Dokumentu Implementacyjnego (DI) i wnieść do niego, za pośrednictwem ankiety, uwagi lub wnioski. Celem konsultacji było umożliwienie społeczeństwu wyrażenia opinii o projekcie DI poprzez bezstronnie, skuteczne, równe i kompleksowe udostępnienie jak najszerszemu gronu społecznemu tych dokumentów w formie elektronicznej i papierowej.
Przedstawiony do konsultacji społecznych Dokument Implementacyjny jest uszczegółowieniem Strategii Rozwoju Transportu do 2020 roku (z perspektywą do 2030 roku) i składa się z 9 rozdziałów. W dokumencie tym określono między innymi:
- planowane do osiągnięcia cele i rezultaty;
- kryteria wyboru projektów danej gałęzi transportu;
- listę inwestycji transportowych, które są planowane do realizacji w okresie do 2020 roku ;
- opis potencjału instytucjonalnego beneficjentów w poszczególnych gałęziach transportu.
Inwestycje zostały podzielone podgrupy wg gałęzi:
- inwestycje kolejowe (64 inwestycje o znaczeniu krajowym i 11 inwestycji o znaczeniu makroregionalnym wynikających z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020);
- inwestycje drogowe (42 inwestycje);
- inwestycje morskie (48 inwestycji);
- inwestycje wodne śródlądowe (25 inwestycji).
W wyniku uwag zgłoszonych w ramach przedmiotowych konsultacji społecznych powstał Raport.
Ponadto, w okresie od 21 marca do 18 kwietnia 2014 r. przeprowadzono konsultacje prognozy oddziaływania na środowisko Dokumentu Implementacyjnego do Strategii Rozwoju Transportu do 2020r. (z perspektywą do 2030 r.). Raport z ww. konsultacji jest w trakcie opracowania i niebawem zostanie opublikowany.
Po przyjęciu Dokumentu Implementacyjnego i Prognozy oddziaływania przez stronę rządową zostaną udostępnione do publicznego wglądu ostateczne wersje konsultowanych dokumentów (zarówno w wersji elektronicznej jak i papierowej).
Pobierz pliki:
Źródło: MIiR