Większa dotacja z UE na budowę Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Fot. wyborcza.biz.

Z 70 do 85 proc., tj. o ok. 60 mln zł, wzrosło dofinansowanie budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej z budżetu Unii Europejskiej. Umożliwi to szybszą budowę trzech przystanków na linii Gdynia-Kościerzyna, które miały powstać w ramach dotacji z UE do 2020 r.

Pozytywna decyzja Komisji Europejskiej o zwiększeniu unijnego wkładu w projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej z dotychczasowych 70 do 85 procent wpłynęła w czwartek - poinformował PAP rzecznik prasowy PKM Tomasz Konopacki.

Przypomniał, że pierwotnie projekt PKM obejmował budowę do końca 2015 r. 18-kilometrowej linii kolejowej pomiędzy Gdańskiem-Wrzeszczem i Rębiechowem z ośmioma nowymi przystankami. Budowa trzech dodatkowych przystanków - tj. Gdańsk-Osowa, Gdynia-Karwiny i Gdynia-Stadion - na istniejącej już linii kolejowej 201 między Gdynią a Kościerzyną planowana była dopiero w II etapie, w ramach nowej perspektywy dofinansowania z UE do 2020 roku. 

"Półtora roku temu, w związku ze zwiększeniem dotacji unijnych na przedsięwzięcia kolejowe, wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej z odpowiednim wnioskiem o dofinansowanie budowy trzech przystanków PKM jeszcze w I etapie projektu. Mając ustne zapewnienia i deklaracje, że decyzja będzie pozytywna, ruszyliśmy już wcześniej z odpowiednimi pracami projektowymi" - dodał Konopacki. 

Dzięki temu, budowa przystanku w Gdańsku-Osowej rozpocznie się już w najbliższych tygodniach. Powstanie on w sąsiedztwie istniejącej stacji kolejowej, obsługującej pociągi regionalne. Przystanek w Gdańsku-Osowej ma być gotowy jeszcze w 2015 roku, równolegle z uruchomieniem całej linii PKM. Oba przystanki na terenie Gdyni, tj. Karwiny i Stadion, gdzie teraz nie ma żadnych peronów, powinny natomiast powstać najpóźniej do połowy 2016 roku. 

Konopacki poinformował, że aktualny zaawansowanie prac przy budowie PKM wynosi ok. 90 proc. 

"Obecnie trwa między innymi montaż ścian na wiatach - połowa przystanków już je posiada. Prace torowe przy nasypach powinny się zakończyć na początku marca. Są też prowadzone inne roboty wykończeniowe. Montowane są semafory i pozostałe elementy sterowania ruchem pociągów. W przyszłym miesiącu mają dotrzeć z bydgoskiej Pesy pierwsze dwie sztuki taboru do obsługi PKM" - wyjaśnił rzecznik spółki. 

Termin zakończenia budowy PKM to 30 kwietnia, a kolejne kilka miesięcy potrwają m.in. odbiory techniczne i testy. Otwarcie linii PKM planowane jest na 1 września 2015 r. 

Pomorska Kolej Metropolitalna jest największą inwestycją infrastrukturalną realizowaną przez samorząd województwa pomorskiego. Nowa linia połączy Gdańsk z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej połączy się z istniejącą linią kolejową Gdynia - Kościerzyna. Dzięki PKM zarówno z Gdańska, jak i z Gdyni można będzie dojechać pociągiem do Portu Lotniczego w niecałe 25 minut, a z Kościerzyny do Gdańska w nieco ponad godzinę. 

Wartość całej inwestycji wynosi 914,4 mln zł netto.

Źródło: PAP