Fot. f1.v10.pl
Sześć polsko-ukraińskich zespołów roboczych, w skład których wejdą m.in. przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, rozpocznie wkrótce prace służące rozwojowi transportu na Ukrainie - poinformował w środę resort infrastruktury i rozwoju.
Jak wyjaśniło Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, chodzi o robocze zespoły transportowe ds.: infrastruktury drogowej, transportu drogowego, kolejowego, lotniczego, morskiego i śródlądowego oraz przygotowania dokumentów strategicznych.
Powołanie polsko-ukraińskich zespołów jest efektem styczniowego spotkania szefowej MIR Marii Wasiak z ministrem infrastruktury Ukrainy Andrijem Piwowarskim. - Jednocześnie ich powołanie wypełnia zapisy Memorandum o porozumieniu w sprawie wsparcia strony ukraińskiej w obszarze dostosowania infrastruktury do standardów Unii Europejskiej, podpisanego w grudniu 2014 r. przez minister Wasiak i ukraińskiego ministra rozwoju regionalnego, budownictwa i gospodarki komunalnej Gennadija Zubko - podkreślił resort.
- Chętnie dzielimy się swoimi doświadczeniami. Mogą okazać się one bardzo cenne dla naszych wschodnich sąsiadów. Transport to jeden z obszarów, który po wstąpieniu Polski do UE szybko zmienia się na lepsze. Widzimy w tym sektorze duży potencjał do współpracy z Ukrainą - podkreśliła cytowana w komunikacie szefowa MIR.
W ramach zespołów roboczych eksperci z obu krajów będą rozmawiać m.in. o priorytetach rozwoju infrastruktury Ukrainy, mechanizmach finansowania reformy transportu czy harmonizacji regulacji z przepisami UE w tym zakresie.
O wsparciu Ukrainy, przede wszystkim w dziedzinie transportu, a także polityki regionalnej, mówiła już wcześniej PAP szefowa MIR. - Chcemy pomóc w przeprowadzeniu reform zwiększających efektywność zarządzania ukraińskimi regionami - zaznaczyła Wasiak.
Minister oceniła wówczas, że Polska ma wiele do zaoferowania Ukrainie. - Polskie doświadczenia związane z transformacją gospodarki i reformą administracyjną mogą okazać się bezcenne dla naszych sąsiadów - mówiła. Wyraziła też nadzieję, że podpisane memorandum przyczyni się do usprawnienia instytucji, ujednolicenia podstaw prawnych i wprowadzania efektywnych mechanizmów finansowych dla reformy sektora transportu na Ukrainie.
Dokument przewiduje m.in. wymianę doświadczeń, organizację wizyt studyjnych, szkoleń, konferencji oraz innych wydarzeń, które będą służyły przekazywaniu wiedzy z dziedziny legislacji i wykorzystywania pieniędzy unijnych.
Źródło: PAP