Podsumowanie przedstawiciela IGTL przy Europejskim Stowarzyszeniu Kolejowych Przewoźników Towarowych aktualnych zagadnień będących przedmiotem zainteresowania i aktywności ERFA

Zachęcamy do zapoznania się z poniższym materiałem i zgłoszenia do Biura IGTL uwag, komentarzy i propozycji w zakresie interesujących Państwa zagadnień. Zwracamy uwagę, że w tekście znajdują się odnośniki do odpowiednich stron internetowych, które pozwolą na rozszerzenie informacji zawartej w tym artykule.

Ponadto tutaj znajdą Państwo pełną angielskojęzyczną wersję biuletynu informacyjnego ERFA.

 

  1. Zmiany prawa dotyczące maszynistów: jakiekolwiek zmiany muszą zapewnić konkurencję w stosunku do dróg

1 lipca br. miało miejsce spotkanie przedstawicieli KE w sprawie dyrektywy dotyczącej maszynistów. Poruszono następujące kwestie:

  1. Wymagania językowe dla maszynistów: podczas, gdy związki zawodowe uważają obecne wymagania znajomości języka za zbyt niskie, w opinii przedsiębiorstw kolejowych, włącznie z ERFA, wymagania te powodują wzrost kosztów oraz tworzą bariery administracyjne. W tym kontekście ERFA, w przeciwieństwie do CER, podkreśliła potrzebę wprowadzenia wspólnego/ powszechnego języka dla operacji transgranicznych. ERA obecnie bada tę opcję, przewidując podejście dwuetapowe: najpierw uogólniony wspólny język na poziomie korytarzy, a następnie dla wszystkich transgranicznych operacji.
  2. Poziom kwalifikacji maszynistów: związki zawodowe twierdzą, że podniesienie poziomu kwalifikacji maszynistów jest niezbędne we wszystkich krajach członkowskich by zapobiec dumpingowi socjalnemu. Ze względu na konkurencję z drogami, ERFA oraz CER zgodziły się na ujednolicenie licencji oraz wymagań dla komplementarnych certyfikatów. To powinno ułatwić operacje transgraniczne oraz zredukować koszty przedsiębiorstw kolejowych.

Spotkanie powyższe było zorganizowane w następstwie niedawnych konsultacji społecznych, w których ERFA podkreśliła potrzebę redukcji kosztów oraz uproszczenia procedur dla przedsiębiorstw kolejowych, zwłaszcza w kontekście konkurencyjności kolei z drogami. Komisja Europejska zdecyduje do końca września czy będą podejmowane jakiekolwiek zmiany prawa.

  1. Sprawa korytarzy towarowych podniesiona na dniach TEN-T w Rotterdamie

Przewodnicząca ERFA - Irmtraut TONNDORF podczas dni TEN-T w Rotterdamie stwierdziła, że powinien powstać plan działania w odniesieniu do korytarzy towarowych. Plan ten powinien poprawić wydajność i konkurencyjność korytarzy. Członek zarządu ERFA do spraw europejskiej sieci kolejowej (Netzwerk Europäischer Eisenbahnen - NEE) Pan Michail STAHLHUT podkreślił, że korytarze muszą zostać wzmocnione w zakresie planowania, inwestycji jak i koordynacji w zakresie zintegrowanego systemu zarzadzania (IMS - Integrated Management Systems).

Ustalono następujące strategiczne kwestie: 

  1. wzmocnienie roli przedsiębiorstw kolejowych w zarządzaniu korytarzami towarowymi (przedsiębiorstwom kolejowym zostanie zagwarantowana możliwość prezentowania swoich stanowisk na posiedzeniach Rad Zarządzających).
  2. Kluczowa rola przedsiębiorstw kolejowych w opracowaniu listy priorytetów w zakresie operacyjnym/ produkcyjnym, które mają być zintegrowane z planem działania korytarzy.
  3. Poprawa procesu koordynacji i konsultacji z przedsiębiorstwami kolejowymi w planowaniu inwestycji infrastrukturalnych.
  4. Zaangażowanie interesariuszy w opracowanie wskaźników wydajności.
  5. Zaangażowanie klientów końcowych w doroczne spotkania celem dokonania oceny oczekiwań i osiągnięcia założonych celów.

Oświadczenie sektora jest tylko pierwszym krokiem w kierunku poprawy konkurencyjności korytarzy. ERFA opracowuje teraz plan działania dla korytarzy towarowych, celem wywiązania się z obietnic przedstawionych w Rotterdamie. 

  1. ERA zmieniła nazwę i teraz nazywa się European Union Agency for Railways

Informację na stronie Agencji można przeczytać tutaj

  1. Podczas posiedzenia Zarządu w czerwcu wybrano nowego wiceprezydenta ERFA – został nim Lord Tony Berkeley
  1. Komisja Europejska wszczęła procedury wyjaśniające w związku z podejrzeniem niedozwolonej pomocy publicznej

Śledztwa prowadzone są przeciwko należącej do skarbu państwa portugalskiej spółce utrzymaniowej (więcej w komunikacie KE) oraz kolejom czeskim w związku z próbą zamknięcia rynku przewozów pasażerskich.

  1. Transport towarowy wciąż na złych torach!

Europejski Trybunał Obrachunkowy opublikował niedawno raport dotyczący towarowego transportu kolejowego, który stwierdza, że klienci decydują się na transport koleją bazując nie na priorytetach polityki UE, ale na swych potrzebach biznesowych dotyczących wydajności i jakości. Według Trybunału koleje wciąż zachowują się jak monopoliści wśród dostawców usług oraz nie są wystarczająco zaadoptowani by być dla nich atrakcyjnymi. Głównymi powodami tego stanu rzeczy są: brak skutecznej konkurencyjności, inwestycji w utrzymanie i infrastrukturę oraz interoperacyjności. Dominująca pozycja operatorów wciąż prowadzi do praktyk dyskryminacyjnych, również w dostępie do obiektów infrastruktury usługowej. Raport pokazuje że państwa członkowskie poniosły porażkę w ustalaniu priorytetu dla kolejowego transportu towarowego, zwłaszcza przez brak opłat za drogi.

  1. Dostęp do danych i digitalizacja jako czynniki poprawiające wiarygodność kolei 

Podczas „TEN-T days” w Rotterdamie, 21 czerwca br., sektor kolejowy dyskutował na temat praktycznych rozwiązań w celu uatrakcyjnienia kolei dla spedytorów. I. TONNDORF podkreśliła, że w przeciwieństwie do innych rodzajów transportu, a w szczególności drogowego, koleje cierpią z powodu braku danych do pomiaru wydajności oraz jakości usług dostępnych zarówno dla przedsiębiorstw kolejowych, jak i klientów końcowych.

Lepszy przepływ informacji pomiędzy zarządcami infrastruktury, przedsiębiorstwami kolejowymi oraz terminalami mógłby przyczynić się do zmniejszenia zakłóceń na sieci w przypadku prowadzenia robót (inwestycje i utrzymanie) lub kongestii. Mógłby polepszyć koordynację prowadzenia ruchu, a tym samym poprawić dostęp do infrastruktury i terminali multimodalnych. Żeby to osiągnąć niezbędne jest by otwarte dane były interoperacyjne na obszarze całej UE i współdzielone przez wszystkie przedsiębiorstwa kolejowe, zarządców infrastruktury oraz posiadaczy obiektów infrastrukturalnych. Dla klientów końcowych digitalizacja będzie oznaczać kolej bardziej elastyczną, niezawodną i łatwiejszą w obsłudze w łańcuchu logistycznym. Wiele przedsiębiorstw kolejowych opracowuje nowe usługi IT tak by umożliwić rezerwowanie kontenerów online oraz możliwość śledzenia przesyłek w czasie rzeczywistym. Możliwości te powinny być dalej rozwijane taka by zintegrować cały łańcuch logistyczny. 

  1. Możliwość składania wniosków o dofinansowanie z instrumentu Łącząc Europę (CEF):

więcej

  1. ATO bliskie rzeczywistości 

ATO, czyli zautomatyzowany ruch pociągów, staje się poważnym wyzwaniem dla ERA. ATO wymaga obecności maszynisty, a zapewnia optymalizację ruchu kolejowego, wyeliminowanie rutyny poprzez ich zautomatyzowanie. Według ERA spodziewane korzyści to: wzrost przepustowości na sieci, oszczędność energii, oraz bezpieczeństwo. ERA planuje zapewnić kompatybilność tego systemu z systemem sygnalizacji ETCS (Europejski system sterowania pociągiem), tak by uniknąć dublowania kosztów dla przedsiębiorstw kolejowych w przyszłości. ATO powinno być zsynchronizowane z ERTMS i w pełni interoperacyjny.

Podobnie jak w sektorze drogowym, automatyzacja w kolei (za wyjątkiem metra) będzie wymagała w przyszłości zmian legislacyjnych. Pilotaż programu mógłby zostać przeprowadzony w kolejowych korytarzach towarowych (Rail Freight Corridors) lub na liniach dużych prędkości. ERFA jest zaangażowana w to, by system ten nie stanowił poprzez obciążenia finansowe ograniczeń dla przedsiębiorstw kolejowych, zwłaszcza tych małych.

  1. W październiku/ listopadzie 2016 roku zostanie ogłoszona informacja o finansowaniu modernizacji istniejących wagonów w zgodzie z TSI limitami hałasu.
  2. Parlament Europejski przyjął rezolucję w dniu 9 czerwca 2016 roku w sprawie konkurencyjności branży zaopatrzenia kolei

więcej

  1. Konsultacje Rozporządzenia 913/2010 w sprawie europejskiej sieci kolejowej ukierunkowanej na konkurencyjny transport towarowy

tekst rozporządzenia

informacja o konsultacjach