IGTL na spotkaniu Forum Inwestycyjnego z Ministrem PKP PLK SA i CUPT

15 września br. odbyło się spotkanie przedstawicieli grup roboczych Forum Inwestycyjnego z Ministrem Infrastruktury i Budownictwa, Zarządem PKP PLK SA oraz Dyrektorem Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Spotkanie to jest realizacją ustaleń podjętych podczas sierpniowego posiedzenia Senackiej Komisji Infrastruktury.

W spotkaniu wzięła udział Pani Marita Szustak, Prezes Zarządu Izby Gospodarczej Transportu Lądowego, która reprezentuje wykonawców i producentów w prezydium Forum, Pan Wiesław Nowak Wiceprezes Zarządu IGTL (grupa robocza „Zapisy Umów”) oraz Pan Ryszard Leszczyński, Członek Zarządu IGTL (grupa robocza „Producent”).

Podczas spotkania PKP PLK SA przedstawiła prezentację dotyczącą między innymi zmian w dokumentach bazowych. Omówiono zakres najważniejszych zmian w Warunkach Umowy, tj.: przesłanki zmiany umowy, odbiór odcinków, odbiór końcowy, użytkowanie tymczasowe, okres zgłaszania wad, katalog kar umownych, zaliczki, przeniesienie części ryzyka z Wykonawcy na Zamawiającego, wprowadzenie nowego brzmienia subklauzuli 14.5 dotyczącej obowiązku dostaw materiałów i urządzeń. Ponadto wskazano kierunki zmian w programach funkcjonalno-użytkowych, opisie przedmiotu zamówienia oraz instrukcji dla wykonawców i umowach na nadzór.

Poruszono także kwestie zapotrzebowania na materiały w kolejnych latach realizacji Krajowego Programu Kolejowego. Jest to realizacja postulatu, jaki Izba Gospodarcza Transportu Lądowego zgłosiła do PKP PLK SA w ramach prac nad wprowadzeniem do kontraktów rozwiązań umożliwiających płatności za dostawę materiałów i urządzeń z wyprzedzeniem, co ma pomóc w zniwelowaniu kumulacji zamówień i problemów z produkcją i logistyką. Zarządca infrastruktury zarysował również koncepcję działań mających na celu usprawnienie dostawy rozjazdów kolejowych, co jest związane również z podnoszoną w ostatnim czasie przez IGTL koniecznością kontynuacji programu rozjazdowego (więcej na temat wystąpienia IGTL do Ministerstwa)

Minister Andrzej Adamczyk podkreślił wagę dialogu z branżą oraz zadeklarował otwartość na postulaty wykonawców i producentów. Stwierdził, że ryzyko jakie związane jest z realizacją kontraktów nie może być przypisane tylko jednej ze stron. Minister poinformował także, że intencją resortu jest realizacja jak największej ilości robót "na zgłoszenie". Podjęte zostaną w tej sprawie rozmowy z Komisją Europejską, w celu ustalenia zasad dopuszczalności takiego rozwiązania w projektach finansowanych z funduszy unijnych.

Pani Prezes Szustak stwierdziła, że branża z zadowoleniem przyjmuje wznowienie prac Forum Inwestycyjnego. Zmiana podejścia zamawiającego do kontrahentów i większa otwartość jest również zauważalna, ale najważniejsze jest, aby z dyskusji wynikały konkretne efekty. Konieczne jest poszukiwanie kompromisów w kluczowych kwestiach dotyczących relacji pomiędzy zamawiającym a wykonawcą i odzwierciedlanie ich w postaci precyzyjnych zapisów w dokumentach bazowych, umowach i specyfikacjach. Konieczne jest odejście od stosowanej dotychczas praktyki skupiania całego ryzyka po stronie wykonawców i producentów i dążenie do zbudowania bardziej zrównoważonych relacji w kontraktach. Branża pozytywnie odbiera dużą ilość ogłaszanych przetargów, co jest wypełnieniem deklaracji PKP PLK SA, ale kluczowe jest usprawnienie procesu realizacji inwestycji.

Wszystkie strony zadeklarowały wolę kontynuowania współpracy w ramach Forum Inwestycyjnego.