Komentarze branży w sprawie przyspieszenia w wydatkowaniu środków unijnych

Portal Rynek Infrastruktury prezentuje opinie branży na temat informacji Ministerstwa Rozwoju o przyspieszeniu w wydatkowaniu środków unijnych.

Przytoczone jest również stanowisko IGTL, które zamieszczamy poniżej. 

W ocenie tempa wydatkowania środków unijnych należy być bardzo precyzyjnym w używaniu pojęć i definicji. Jest oczywiście pozytywnym zjawiskiem szybki wzrost zakontraktowanej alokacji z funduszy, co oznacza, że w przypadku pojawienia się wydatków kwalifikowanych w projektach objętych umowami nie powinno być opóźnień w ich refundacji. To na pewno cieszy. Warto jednak zwrócić uwagę, że w tym miejscu mówimy o umowach o dofinansowanie pomiędzy instytucjami wdrażającymi lub pośredniczącymi a beneficjentami, czyli w przypadku zasadniczej puli przypadającej na transport kolejowy pomiędzy PKP PLK SA a CUPT. Co więcej pełen obraz daje dopiero względne – odniesione do wysokości dostępnych środków – wskazanie rozbicia przytaczanego przyrostu na poszczególne programy lub nawet działania przypisane konkretnym gałęziom gospodarki.

Jest to rzecz odrębna od kontraktów pomiędzy beneficjentami wsparcia unijnego, występującymi w roli inwestorów a wykonawcami robót wyłonionymi w przetargach. Tak naprawdę dopiero na podstawie tych „wykonawczych” umów dokonywane są płatności na rzecz przedsiębiorców. I tu, jak słusznie zauważa Pan Premier Morawiecki, w tym roku możemy zaobserwować znaczne wyhamowanie inwestycji. Miejmy zatem nadzieję, że w istocie teraz wszystko jest przygotowane zgodnie z zapowiedziami ministrów, czy zarządów spółek kolejowych i bardzo szybko na rynku pojawią się zamówienia. Na dzień dzisiejszy sytuacja jest bardzo trudna, ponieważ firmy rozbudowały potencjał wykonawczy i produkcyjny, żeby sprostać wyzwaniom zamykania perspektywy 2007 – 2013 oraz by być gotowym na płynne przejście do realizacji inwestycji z nowego rozdania funduszy UE. Kiedy podaż zamówień publicznych gwałtownie spadła, wielu przedsiębiorców odnotowało straty i zostało doprowadzonych do sytuacji, kiedy podejmowane muszą być drastyczne decyzje np. w stosunku do załogi. Liczymy zatem na to, że inwestycje publiczne nabiorą szybko odpowiedniej dynamiki.