Studia Podyplomowe: Zarządzanie projektami europejskimi w sektorze kolejowym

Informujemy o przekazanej do Izby Gospodarczej Transportu Lądowego ofercie podjęcia studiów podyplomowych na Uniwersytecie Szczecińskim. Poniżej treść oferty organizatora studiów.

 

Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego od wielu lat prowadzi studia podyplomowe dla kadry kierowniczej i pracowników przedsiębiorstw kolejowych.

Od lutego 2017 roku zamierzamy uruchomić nowe Studia Podyplomowe: ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI EUROPEJSKIMI W SEKTORZE KOLEJOWYM.

Wydział nasz dysponuje doświadczoną i unikalną w skali kraju kadrą profesorską, która gwarantuje wysoką jakość kształcenia. Część tej kadry zna problematykę kolejową nie tylko od strony teoretycznej, lecz również i praktycznej, ponieważ w przeszłości pracowała na różnych stanowiskach kierowniczych w polskim sektorze kolejowym.

Studia podyplomowe są przewidziane dla osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych i będą trwać dwa semestry, począwszy od semestru letniego roku akademickiego 2016/2017, tj. od lutego 2017 r. do końca semestru zimowego roku akademickiego 2017/2018, tj. do końca stycznia 2018 roku, z przerwą wakacyjną. Obejmują łącznie 180 godzin dydaktycznych a w ciągu semestru odbywa się 5 zjazdów, od piątku do niedzieli – razem 18 godzin dydaktycznych w ciągu jednego zjazdu. Słuchacze studiów przygotowują pracę dyplomową dotyczącą wybranego tematu, która po uzyskaniu zaliczeń z przedmiotów jest podstawą do wydania „Świadectwa ukończenia studiów podyplomowych”.

Ofertę kierujemy do kadry przedsiębiorstw sektora kolejowego – zarządców infrastruktury kolejowej, przewoźników kolejowych, producentów towarów i usług na rzecz kolei – zatrudnionej w komórkach organizacyjnych realizujących projekty inwestycyjne z wykorzystaniem środków unijnych lub innych grantów.

Celem Studiów Podyplomowych jest:

  • zapoznanie słuchaczy z zasadami unijnej polityki transportowej w sektorze kolejowym, ze szczególnym uwzględnieniem preferowanych kierunków inwestowania oraz zasad IV pakietu kolejowego,
  • zapoznanie słuchaczy z głównymi kierunkami polskiej polityki transportowej w sektorze kolejowym, z uwzględnieniem przewidywanych kierunków inwestowania,
  • prezentacja głównych wytycznych Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) w zakresie realizacji Programów Operacyjnych: Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, Polska Wschodnia 2014 – 2020, Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) oraz Pomoc Techniczna 2014 – 2020,
  • zapoznanie słuchaczy z podstawowymi zasadami oceny przez Zleceniodawców studiów inwestycyjnych, w tym analizy opłacalności projektów inwestycyjnych w sektorze kolejowym, tworzonych przez usługodawców zewnętrznych oraz z zasadami budżetowania tych projektów,
  • zapoznanie słuchaczy z najważniejszymi problemami zarządzania projektami europejskimi, w szczególności z zasadami tworzenia zespołów projektowych i kierowania ich pracą oraz z metodyką zarządzania projektem w okresie jego realizacji,
  • zapoznanie słuchaczy z programami komputerowymi wspomagającymi zarządzanie projektami oraz z zasadami zarządzania portfelem projektów,
  • zapoznanie słuchaczy z zasadami audytowania projektów europejskich oraz z zasadami zarządzania tymi projektami w tzw. okresie ich trwałości.

 

Program wskazanych Studiów Podyplomowych jest unikalny w skali kraju, ze względu na swoją specyfikę sektorową. Został on przygotowany przy uwzględnieniu wymienionych celów dydaktycznych, w dwóch segmentach programowych.

Segment pierwszy to program obejmujący zagadnienia sensu stricte kolejowe, przygotowany przez moją osobę, jako specjalistę z zakresu ekonomiki transportu kolejowego. Drugi segment programowy obejmuje zagadnienia z szeroko rozumianej problematyki zarządzania projektami europejskimi i został przygotowany przez specjalistów z naszego Wydziału, prowadzącymi, na co dzień, cieszącą się dużym zainteresowaniem, specjalność na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pod nazwą „Menedżer Projektów”. Chciałbym też nadmienić, że w ramach oferowanych Studiów Podyplomowych zamierzamy również zaangażować doświadczonych menedżerów projektów z praktyki gospodarczej.

Jednocześnie całkowicie nowym elementem, dotychczas nigdzie nieoferowanym w ramach Studiów Podyplomowych, jest możliwość zdobycia przez słuchaczy – po zaliczeniu wymaganych testów – certyfikatów IPMA poświadczających kompetencje pracownika w zakresie zarządzania projektami. International Project Management Association Polska (IPMA Polska) jest stowarzyszeniem skupiającym profesjonalistów zarządzania projektami, i stanowi integralną część International Project Management Association (IPMA). IPMA jest międzynarodową organizacją non – profit zrzeszającą stowarzyszenia narodowe z dziedziny zarządzania projektami w 62 krajach na świecie. Jedną z podstawowych działalności stowarzyszenia jest opracowanie i uaktualnianie międzynarodowego standardu Wytycznych Kompetencji ICB® - International Competence Baseline (ICB v. 3.0). Standard stanowi podstawę do certyfikacji przez jednostki certyfikujące stowarzyszeń członkowskich, które wykorzystują opisane w nim elementy kompetencji w procesie oceny kandydatów. Poziomy certyfikacji tworzą odpowiednią strukturę dla kształtowania ścieżek kariery oraz organizacyjnych modeli dojrzałości, a także dla programów rozwoju personelu, firm i innych organizacji.

Słuchaczom naszych Studiów Podyplomowych rekrutującym się ze średniego szczebla zarządzania oferujemy możliwość zdobycia certyfikatu IPMA PMC (Project Management Certification) wg standardu IPMA NCB 3.0 na poziomie IPMA D (Certified Project Manager Associate) oraz IPMA C (Certified Project Manager). Natomiast kadra kierownicza wyższego szczebla zarządzania może ubiegać się o certyfikat IPMA PMC na poziomie IPMA B (Certified Senior Project Manager) lub IPMA A (Certified Project Director).

Koszt uczestnictwa w Studiach podyplomowych wynosi 6000 zł, za dwa semestry. Wymagane dokumenty:

  • podanie - kwestionariusz osobowy (do pobrania ze strony internetowej: www.wzieu.pl, zakładka: studia podyplomowe)
  • odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych,
  • 2 zdjęcia. 

W najbliższym czasie zostanie uruchomiona zakładka na stronie internetowej: www.wzieu.pl, gdzie będzie podany szczegółowy program studiów, zasady naboru, opłaty i wymagane dokumenty. Natomiast na bieżąco, wszelkich informacji udziela sekretariat Dziekana WZiEU: tel. 91 4443 115 oraz poczta mailowa: dziekan@wzieu.pl. Zgłoszenia kandydatów na oferowane Studia Podyplomowe będą przyjmowane telefonicznie i mailowo, natomiast wymagane dokumenty należy dostarczyć pocztą.

Studia Podyplomowe „ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI EUROPEJSKIMI W SEKTORZE KOLEJOWYM” będą realizowane w siedzibie Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego, ul. Cukrowa 8, 71 – 004 Szczecin.

 

Z poważaniem

Kierownik Studiów Podyplomowych

Dziekan

Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego

Prof. zw. dr hab. Juliusz Engelhardt