Przedstawiciel Polski będzie przewodniczył pracom Komitetu OSŻD przez kolejne cztery lata, a Warszawa pozostanie miejscem siedziby Komitetu w okresie 2015-2019 – to jedne z najważniejszych ustaleń podjętych podczas Narady Ministrów OSŻD, w której uczestniczył wiceminister infrastruktury i rozwoju Marcin Kubiak.
Tadeusz Szozda będzie kontynuował swoją pracę na stanowisku przewodniczącego Komitetu OSŻD przez kolejne cztery lata, do 30 czerwca 2018 r.
Podczas posiedzenia zatwierdzono sprawozdanie z działalności OSŻD za 2013 rok i przyjęto realizację budżetu za ten okres. Uczestnicy zapoznali się także z rezultatami prac w zakresie polityki transportowej i strategii rozwoju. Koncentrowały się one m.in. na wspieraniu rozwoju kolejowych korytarzy transportowych OSŻD oraz na wprowadzaniu ułatwień w przekraczaniu granic w międzynarodowych przewozach kolejowych na obszarze euroazjatyckim.
Uczestniczący w spotkaniu ministrowie wyznaczyli priorytety działalności organizacji zatwierdzając program prac OSŻD na 2015 rok w zakresie polityki transportowej, strategii rozwoju i prawa transportowego. Rozpatrzyli również informację o zmianach i uzupełnieniach Umowy o międzynarodowej kolejowej komunikacji towarowej (SMGS) i Instrukcji Służbowej do SMGS, której celem jest kształtowanie warunków do rozwoju przewozów kolejowych na obszarze euroazjatyckim.
XLII sesja Narady Ministrów Organizacji Współpracy Kolei (OSŻD) odbyła się 5 i 6 czerwca 2014 r. w Wilnie (Litwa).
***
Organizacja Współpracy Kolei (OSŻD) została powołana 28 czerwca 1956 r. na I sesji Narady Ministrów ds. transportu w Sofii (Bułgaria). Polska, jako jeden z członków założycieli tej organizacji, ma bezpośredni wpływ na kształtowanie warunków przewozów kolejowych w relacjach wschód–zachód. Na forum OSŻD utrzymywane są bezpośrednie międzynarodowe kontakty pomiędzy ekspertami w dziedzinie prawa przewozowego.
Źródło: MIiR