Rozmowy o współpracy gospodarczej między Polską a Niemcami w zakresie kolejnictwa oraz promocja polskich firm z branży kolejowej to główne cele wizyty wiceministra infrastruktury i rozwoju Zbigniewa Klepackiego w Berlinie. 22 i 23 września 2014 r. wiceminister Z. Klepacki wziął udział w konferencji „Przewozy kolejowe między Niemcami a Polską – osiągnięcia i perspektywy rozwoju” oraz w otwarciu Międzynarodowych Targów Technologii Transportu InnoTrans 2014.
Jak wskazał wiceminister Z. Klepacki, inwestycje na polskiej kolei, które będą realizowane w perspektywie finansowej UE 2014 – 2020, mają m.in. podnieść przepustowość na najbardziej obciążonych liniach kolejowych, skrócić czas przejazdu i zwiększyć prędkość pociągów. Wśród najważniejszych inwestycji planowanych do realizacji znajdują się: rewitalizacja i modernizacja linii C-E 65 (Śląsk – Bydgoszcz – Tczew – Trójmiasto) oraz Wrocław – Zielona Góra – Szczecin, poprawa przepustowości Węzła Warszawskiego oraz poprawa dostępności do portów morskich.
Podczas wystąpienia wiceminister Klepacki podkreślił także, że polskie oraz niemieckie firmy współpracują i realizują z sukcesem kontrakty na rynkach obu państw.
Odbywająca się w dniach 23 – 26 września 2014 r. 10 edycja targów InnoTrans to okazja do promocji polskich firm z branży kolejowej aktywnych na rynku niemieckim. Obecność na targach jest elementem budowania pozycji na rynku oraz okazją do nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Podczas targów firmy Newag i Bombardier podpisały Memorandum of understanding, czyli dokument dotyczący rozwoju, wspólnej produkcji i dostaw nowoczesnych pojazdów szynowych. Jak powiedział wiceminister Z. Klepacki, dokument ten podkreśla wolę współpracy obu firm i nakreśla kierunki rozwoju na przyszłość.
- Rząd RP stara się wspierać polskie firmy w rozwijaniu ich współpracy z firmami zagranicznymi oraz ekspansji na nowe rynki. Firma Newag jest jednym z dwóch największych producentów taboru szynowego w Polsce. Podpisała bardzo wiele istotnych kontraktów na rynku polskim, zarówno z krajowymi, jak i z lokalnymi przewoźnikami, a od ubiegłego roku realizuje umowy o charakterze międzynarodowym – dodał wiceminister. Jak podkreślił, również PESA, zaliczana do największych polskich producentów pojazdów szynowych, realizująca kontrakty dla wielu krajów, jest obecna na targach w Berlinie. Podsekretarz stanu w MIiR Zbigniew Klepacki wyraził nadzieję, że polskie firmy nadal będą się prężnie rozwijały, podpisując kolejne kontrakty realizowane na rynkach zagranicznych.
Źródło: MIiR