Zgoda KE na 37 mln euro na rewitalizację linii kolejowej Kluczbork-Poznań

Fot. drogi.inzynieria.com

Komisja Europejska zatwierdziła przekazanie 37 mln euro na rewitalizację linii kolejowej Kluczbork - Poznań Główny. Dzięki środkom z UE, do końca roku zmodernizowanych będzie 60 km linii między Kluczborkiem a Ostrzeszowem.

KE podała w poniedziałek w komunikacie prasowym, że realizacja projektu skróci czas przejazdu między Opolszczyzną a Wielkopolską oraz zapewni pasażerom większy komfort i lepszą jakość usług. Wartość projektu to 65 mln euro. Po zakończeniu rewitalizacji pociągi dalekobieżne pokonają wyremontowany odcinek ok. 20 min. szybciej niż dotąd. 

Inwestycja zakłada przebudowę lub modernizację torów i podkładów, a także rozjazdów, peronów, urządzeń sterowania ruchem, przejazdów kolejowo-drogowych oraz innych obiektów inżynieryjnych i elementów sieci trakcyjnej. 

Jak powiedział w poniedziałek PAP rzecznik prasowy PKP PLK Mirosław Siemieniec, dzięki rewitalizacji sieci kolejowej pomiędzy Wielkopolską, Opolszczyzną i Śląskiem podróżni jadący z Katowic do Poznania będą u celu nawet 1,5 godziny szybciej. 

"Rewitalizacja odcinka Kluczbork - Ostrzeszów to projekt ważny zarówno dla pociągów pasażerskich, jak i dla połączeń towarowych. Dzięki tym pracom, a także dzięki rewitalizacji linii Kalety - Kluczbork, pociągi między regionami będą jeździły znacznie szybciej. Po zakończeniu obu projektów w 2015 r. parametry techniczne tras pozwolą na jazdę pociągów pasażerskich z prędkością do 120 km/h. Przyspieszą także składy towarowe" - powiedział. 

Po zakończeniu rewitalizacji odcinka Kluczbork - Ostrzeszów, czas przejazdu pociągów dalekobieżnych będzie krótszy o ok. 20 minut. W przypadku pociągów regionalnych, które zatrzymują się na każdym przystanku, czas przejazdu skróci się o ok. 11 minut. 

"Inwestycja na linii kolejowej na Opolszczyźnie i w Wielkopolsce pokazuje, jak polityka regionalna przyczynia się do poprawy mobilności mieszkańców, zapewniając warunki do bezpiecznego, zrównoważonego i przyjaznego środowisku podróżowania. Rozwój kolei zwiększy także konkurencyjność i nada impuls gospodarce tych dwóch regionów, czyniąc je bardziej atrakcyjnymi dla turystów i przedsiębiorców" - poinformowała komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu. 

Inwestycja realizowana będzie jako część programu "Infrastruktura i środowisko" i będzie finansowana z Funduszu Spójności w ramach priorytetu "Transport przyjazny środowisku". 

Po zakończeniu wszystkich projektów związanych z poprawą infrastruktury torowej na trasie Katowice - Poznań czas przejazdu pociągiem między tymi 

 

miastami skróci się z 6 godzin do ok. 4,5 godziny.

Źródło: PAP