Fot. Jedrzej Pilarski
Usprawnienie procedur służących realizacji inwestycji infrastrukturalnych i taborowych zakłada przyjęta przez Sejm 30 maja 2014 r. nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym. Nowe przepisy ułatwią również szybsze dopuszczanie nowych pociągów do ruchu przez Urząd Transportu Kolejowego.
Jednym z celów nowelizacji ustawy jest jednoznaczne rozstrzygniecie, że przy wydawaniu decyzji administracyjnych na podstawie przepisów ustawy o transporcie kolejowym, organy wydające te decyzje nie stosują przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym. Oznacza to, że postanowienia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego nie są dla tych organów wiążące.
Wprowadzone zmiany pozwolą przyspieszyć tempo rozpatrywania wniosków o wydanie decyzji dotyczących lokalizacji linii kolejowych i usprawnić proces inwestycyjny.
Znowelizowana ustawa przewiduje również, że dokumentacja niezbędna do uzyskania zezwolenia na dopuszczenie do eksploatacji pojazdów kolejowych może być składana do prezesa Urzędu Transportu Kolejowego w formie elektronicznej. Umożliwi to szybsze i bardziej efektywne rozpatrywanie wniosków producentów i przewoźników kolejowych. Jest to szczególnie istotne w związku z rosnącą liczbą nowych i zmodernizowanych pojazdów kolejowych wprowadzanych w ostatnich latach w Polsce do eksploatacji.
Źródło: MIiR