Wsparcie dla kolei będzie uzależnione od zmian legislacyjnych, które obecnie są przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Piotr Stomma w odpowiedzi przypomniał, że budżet państwa na 2016 rok w podstawowym zakresie został opracowany przez rząd PO – PSL. – Pragnę przypomnieć, że współautorem tego budżetu w zakresie wydatków na transport był Pan Paweł Olszewski – napisał wiceminister. Jak wyjaśnił, kwota i forma wsparcia dla kolei obecnie jest przedmiotem rozmów międzyresortowych. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, chce by wsparcie dla zarządców infrastruktury było zagwarantowane w ramach programu wieloletniego. Pomysł ten nie podoba się jednak resortowi finansów.
– Obecnie w Ministerstwie prowadzone są analizy różnych rozwiązań systemowych w zakresie finansowania infrastruktury kolejowej. Równocześnie prowadzone są prace nad aktualizacją Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku oraz projektem programu wieloletniego pomoc w zakresie finansowania kosztów zarządzania infrastrukturą kolejową, w tym jej utrzymania i remontów na lata 2016-2023, który zagwarantuje wieloletnie finansowanie ze środków publicznych infrastruktury kolejowej w zakresie zarządzania nią, w tym utrzymania i remontów. Zakłada się współfinansowanie realizacji powyższych programów również ze środków Funduszu Kolejowego. Od ostatecznego kształtu tych programów uzależnione jest podjęcie decyzji odnośnie zasilenia Funduszu Kolejowego dodatkowymi środkami – napisał Stomma w odpowiedzi na interpelację.
Stomma poinformował, że przygotowana jest obecnie nowelizacja ustawy kolejowej, która zakłada m.in. nowelizację ustawy o Funduszu Kolejowym w celu dostosowania jej przepisów do znowelizowanej ustawy o transporcie kolejowym. Zmiany te dotyczą umożliwienia finansowania ze środków Funduszu Kolejowego kosztów zarządzania infrastrukturą kolejową innych zarządców infrastruktury niż PKP PLK SA. Trwają również prace analityczne nad projektem uchwały Rady Ministrów uchylającej uchwałę w sprawie zatwierdzenia Programu rzeczowo-finansowego wykorzystania środków Funduszu Kolejowego w latach 2014-2019. W 2013 roku na podstawie ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1646, z późn. zm.), art. 9 ustawy o Funduszu Kolejowym został uchylony. Jednakże zgodnie z art. 12 ust. 2 ww. ustawy sam Program może być aktualizowany przez Radę Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw transportu. Jak informuje wiceminister, celem tych zmian jest uelastycznienie systemu wsparcie dla kolei. – Uchylenie Programu rzeczowo-finansowego, przy jednoczesnym zachowaniu w mocy obowiązującego Planu Finansowego Funduszu Kolejowego na 2016 rok i przygotowywanego obecnie Planu Finansowego Funduszu Kolejowego na 2017 rok, umożliwi elastyczne zarządzanie środkami Funduszu Kolejowego, bez uszczerbku dla kontroli przez Radę Ministrów wieloletniego limitu wydatków Funduszu – napisał Stomma.
Źródło: Rynek Kolejowy