ZALECENIA KOMISJI EUROPEJSKIEJ DLA POLSKI NA 2016 R. W TYM DOTYCZĄCE TRANSPORTU

Fot. samorzad.lex.pl

Zalecenia dla Polski przygotowane przez Komisję Europejską w ramach Semestru Europejskiego – były tematem seminarium zorganizowanego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce we wtorek 31 maja 2016 r.

KE co roku dokonuje gruntownej analizy programów reform budżetowych, makroekonomicznych i strukturalnych przedstawionych przez poszczególne państwa członkowskie i wydaje im rekomendacje na kolejne 12-18 miesięcy.

Prezentacji zaleceń dla Polski w 2016 roku dokonali przedstawiciele Komisji Europejskiej:

Rafał Wielądek z Dyrekcji Generalnej  ds. Gospodarczych i Finansowych

Rafał Janas z Dyrekcji Generalnej  ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Komentatorami  byli

Agnieszka Chłoń-Domińczak, Szkoła Główna Handlowa oraz Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie

Marek Rozkrut, Główny Ekonomista, Ernst & Young.

Przyjęcie  zaleceń  w sprawie krajowego programu reform Polski na 2016 r. oraz zawierające opinię Rady na temat przedstawionego przez Polskę̨ programu konwergencji na 2016 r. ma nastąpić  na posiedzeniu Rady w dniach 27-29 czerwca 2016

W przedstawionym w dniu 31 maja projekcie Rada zaleca Polsce podjęcie w latach 2016 i 2017 działań́ mających na celu:

1. Dokonanie rocznej korekty budżetowej wynoszącej 0,5 % PKB, prowadzącej do osiągniecia średniookresowego celu budżetowego w latach 2016 i 2017. Wzmocnienie ram budżetowych, w tym przez ustanowienie niezależnej rady budżetowej. Zwiększenie efektywności poboru podatków przez zapewnienie poprawy przestrzegania przepisów dotyczących podatku VAT i ograniczenie nadmiernie rozpowszechnionego stosowania obniżonych stawek VAT.

2. Zapewnienie stabilności i adekwatności systemu emerytalnego oraz zwiększenie uczestnictwa w rynku pracy poprzez rozpoczęcie reformy preferencyjnych systemów emerytalno-rentowych, usuniecie przeszkód zniechęcających pracodawców do wyboru trwałych form zatrudnienia i lepsze dostosowanie systemów kształcenia i szkolenia do potrzeb rynku pracy.

3. Podjęcie działań́ w celu usunięcia przeszkód utrudniających inwestycje w infrastrukturę̨ transportową i energetyczną oraz inwestycje infrastrukturalne w sektorze budowlanym, a także zwiększenia stopnia pokrycia obszarów gmin planami zagospodarowania przestrzennego.

Na uwagę zasługuje fakt, ze według oceny Komisji Europejskiej sytuacja w zakresie inwestycji uległa pogorszeniu. Zalecenie nr 4 na rok 2015 brzmiało:

4. Usunięcie przeszkód utrudniających projekty inwestycyjne w kolejnictwie.

W zaleceniach na rok 2016  zdecydowano się rozszerzyć je na całą infrastrukturę transportową, energetyczną i sektor budowlany mając na uwadze trudności w uzyskiwaniu pozwoleń na budowę.