Fot. Allianz pro Schiene
Planowane cięcia w DB Cargo: ponad 200 torów ogólnego użytku zostanie zamknięte
W Berlinie, od 07 czerwca 2016 roku ponad 200 torów ogólnego użytku na niemieckiej sieci kolejowej stanęła w obliczu zamknięcia. W środę Rada Nadzorcza Deutsche Bahn spotkała się na nadzwyczajnym spotkaniu w celu omówienia przyszłości poszczególnych lokalizacji. Przede wszystkim planowane zamknięcia torów dotyczą wschodniej części Niemiec, ponad 80 torów ogólnego użytku zostanie wyłączona z eksploatacji.
„Dla firm spedycyjnych w tym regionie, nie będzie żadnej alternatywy w stosunku do transportu drogowego” powiedział przewodniczący Havelländischen Railway, Günther Alsdorf dla telewizji RBB. Jako przykład podał tory ogólnego użytku w Wustermark, gdzie jak wyjaśnił: "Wustermark zniknie z katalogu torów ogólnego użytku”. Oznacza to, że neutralna firma logistyczna więcej tego punktu nie odnajdzie i nie pojedzie.
"Polityka transportowa Federalnego Ministra Transportu Alexandra Dobrindta coraz bardziej bezsensowna"
"Polityka transportowa niemieckiego rządu jest głęboko sprzeczna," powiedział Richard Mergner, wiceprezes niemieckiego Allianz pro Schiene i rzecznik federalny BUND. "Z jednej strony, zgodnie z umową koalicyjną rząd mówi, że przyjazny dla środowiska transport kolejowy towarowy powinien zostać wzmocniony. Z drugiej jednak strony, ten sam rząd federalny zmniejszył cennik opłat drogowych dla pojazdów samochodowych i uczynił kolej droższą zwiększając opłaty za dostęp do torów i energię odnawialną (EEG). Nie powinno zatem dziwić, że DB Cargo redukuje swoją obecność w regionach. W efekcie, będzie więcej ciężarówek na niemieckich drogach i emisja CO2 będzie sukcesywnie wzrastała i wzrastała. Dlatego też polityka transportowa Federalnego Ministra Transportu Alexandra Dobrindta staje się coraz bardziej bezsensowna "
Potrzeba rozmów: koleje muszą stać się atrakcyjne
Dirk Flege Dyrektor Allianz pro Schiene wezwał Federalnego Ministra Transportu do podjęcia środków zaradczych. "Należy podjąć natychmiastowe kroki w celu zmniejszenia podatku za prąd trakcyjny na zelektryfikowanych liniach kolejowych, które wzmacniają kolejowy transport towarowy w swojej konkurencji z drogami. Porównanie przez Unię wszystkich krajów członkowskich UE wykazało, że Niemcy mają jedną z największych w Europie (zajmują 2. miejsce) stawek podatkowych na prąd trakcyjny. W projekcie federalnym planu infrastrukturalnego są liczne i efektywne kosztowo środki na projekty budowlane, które ciągle czekają w kolejce. Powinny one zostać szybko przeanalizowane i wdrożone, ponieważ w przeciwnym wypadku pociągi o długości 740m pozostaną jedynie pobożnym życzeniem. "
Fot. Allianz pro Schiene
Europejski Trybunał Obrachunkowy upomniał niedawno Komisję Europejskiej oraz kilka państw, w tym Niemcy, za brak podjęcia starań w doprowadzeniu do bardziej zrównoważonego transportu intermodalnego, a tym samym zwiększenia udziału przewozu ładunku koleją w stosunku do spedycji drogowej. Udział w rynku przewozów towarowych w Niemczech pozostaje w stagnacji od szeregu lat na poziomie 17 procent. Ponad 71 procent ładunku jest transportowana drogą lądową.
Źródło: Allianz pro Schiene