Fot. Nicolas Biały
Projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie udostępniania infrastruktury kolejowej został przekazany do konsultacji. Rozporządzenie ma zastąpić obowiązujące na chwilę obecną rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie warunków dostępu i korzystania z infrastruktury kolejowej. Projekt rozporządzenia stanowi ostatni etap wdrażania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/34/UE z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie utworzenia jednolitego europejskiego obszaru kolejowego.
Kluczową zmianą proponowaną w projekcie rozporządzenia jest odejście od dotychczasowego sposobu naliczania opłat za udostępnianie infrastruktury kolejowej, a tym samym wprowadzenie nowego .
Inne, rozwiązania to m.in.:
- rezygnacja z pobierania opłat za zatrzymanie pociągu na stacji (za postój do 2 godzin);
- rezygnacja z różnicowania opłat w zależności od tego, czy linia kolejowa jest zelektryfikowana i zróżnicowanie ich w zależności od tego, czy pociąg wykorzystuje trakcję elektryczną;
- wprowadzenie różnicowania opłat w zależności od prędkości, z jaką kursuje pociąg.
Proponowane zmiany w rozporządzeniu mają przynieść wymierne korzyści w portfelach licencjonowanych przewoźników kolejowych, z tego względu, że obniżeniu mają ulec opłaty pobierane przez zarządców infrastruktury m.in. za przejazd pociągów:
- często zatrzymujących się (pociągi regionalne);
- o małej masie (pociągi obsługiwane autobusami szynowymi, pociągi realizujące przewozy rozproszone w ruchu towarowym);
kursujących ze stosunkowo niewielką prędkością (pociągi regionalne i towarowe na liniach magistralnych).
Wysokość opłat pobieranych przez zarządców infrastruktury od przewoźników kolejowych za udostępnianie infrastruktury kolejowej miałaby ulec pomniejszeniu o ok. 100 mln zł w skali roku. Wprowadzenie takiej zmiany miałoby realny wpływ na obniżenie kosztów działalności przewoźników kolejowych realizujących przewozy w odniesieniu do publicznego transportu zbiorowego oraz wykonujących przewozy towarowe o niewielkiej masie i zróżnicowanych relacjach, tzw. przewozy rozproszone, charakteryzujące się obecnie niską rentownością. Zgodnie z założeniami zmiany mają być stosowane począwszy od rozkładu jazdy pociągów obowiązującego od 10 grudnia 2017 r.
Żródło: MIB/ Spedycje.pl