Ostatnie dni konsultacji publicznych Planu Transportowego MIiB

Trwają konsultacje publiczne Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa zmieniającego rozporządzenie w sprawie planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego w zakresie sieci komunikacyjnej w międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozach pasażerskich w transporcie kolejowym, tzw. Planu Transportowego.

INFORMACJA O KONSULTACJACH

Uwagi do planu można wysłać na igtl@igtl.pl 

Zwiększ szanse na dostrzeżenie włanych postulatów, wysłając uwagi za pośrednictwem Izby, co pozwoli wykorzystać pozycję IGTL jako partnera merytorycznego administracji centralnej.

Nowelizacja obowiązującego planu transportowego dotyczy zarówno części tekstowej, jak i części graficznej rozporządzenia i wynika z postanowień zawartych w rozdziale 7 obowiązującego planu transportowego, zgodnie z którymi aktualizacja rozporządzenia będzie się odbywać w cyklach co najmniej pięcioletnich, co jednak nie wyklucza możliwości dokonywania częstszych korekt. Z uwagi na liczbę oraz zakres kolejowych inwestycji infrastrukturalnych i taborowych realizowanych ze środków UE w latach 2007–2013, które rozliczono do końca 2015 roku, w planie transportowym założono, że pierwsza zaplanowana weryfikacja przedmiotowego dokumentu nastąpi w roku 2016, co umożliwi uwzględnienie efektów projektów zawartych m.in. w Wieloletnim Programie Inwestycji Kolejowych do roku 2013 z perspektywą do roku 2015.

Ponadto nowelizacja planu transportowego uwzględnia zmiany zaistniałe w zakresie:

  • nowej perspektywy finansowej UE 2014-2020, w tym uwarunkowań krajowych i europejskich;
  • sytuacji społeczno-gospodarczej, mającej wpływ na rynek przewozów pasażerskich oraz poziom przewozów międzywojewódzkich i międzynarodowych;
  • zapotrzebowania na przewozy kolejowe finansowane przez Ministra, w związku z weryfikacją prognoz przewozowych, uwzględniających zrównoważony rozwój transportu;
  • możliwości uruchomienia nowych połączeń kolejowych, będących następstwem modernizacji kolejnych linii sieci kolejowej;
  • zrównoważonego rozwoju transportu prowadzącego do zwiększania udziału w przewozach transportu kolejowego.

Przy opracowywaniu planu transportowego uwzględniono przesłanki, o których mowa w art. 12 ust. 2 oraz ust. 4 ustawy o ptz. W szczególności, plan transportowy uwzględnia ustalenia Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, a także konieczność zapewnienia sprawnej komunikacji kolejowej, w przewozach organizowanych przez Ministra, regionom uznanym w rządowych dokumentach strategicznych za zagrożone marginalizacją. W treści planu transportowego następuje wskazanie omawianych dokumentów strategicznych.

Przedstawiono również wpływ transportu na środowisko, wraz z ograniczeniami, jakie w odniesieniu do transportu kolejowego stanowi przestrzenne rozmieszczenie sieci kolejowej w Polsce, znacznie utrudniające dostęp do regionów i obszarów szczególnie cennych przyrodniczo, historycznie i turystycznie. Plan transportowy definiuje również konieczny standard jakości obsługi podróżnych o ograniczonych możliwościach poruszania się, zaspokajający ich potrzeby. Z uwagi na to, że dokument oparty został na strategiach wszechstronnie programujących rozwój Państwa, w pełni wpisuje się on w potrzeby zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego oraz pozostałych potrzeb wynikających z ustalonych kierunków polityki Państwa.

Ponadto zasady finansowania usług przewozowych, a także organizacji rynku kolejowych pasażerskich przewozów międzywojewódzkich i międzynarodowych określono z uwzględnieniem konieczności prowadzenia kolejowych przewozów pasażerskich nieobjętych obowiązkiem służby publicznej, czyli niewykonywanych w charakterze użyteczności publicznej, biorąc pod uwagę rentowność układu linii komunikacyjnych.
W planie transportowym wykorzystane zostały dane dotyczące przepustowości infrastruktury oraz standardu jakości dostępu otrzymane od zarządcy infrastruktury kolejowej.