Posiedzenie Sekcji Budownictwa Kolejowego

12 października br. odbyło się posiedzenie Sekcji Budownictwa Kolejowego Izby Gospodarczej Transportu Lądowego. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele, następujących firm członkowskich IGTL: Budimex S.A., KZA Lublin S.A., KZN Bieżanów Sp. z o. o., PBS Transkol Sp. z o. o., Plastwil Sp. z o. o., Projekt-Bud Sp. z o. o., Skanska S.A., Swietelsky Rail Polska Sp. z o. o., TINES S.A., Torpol S.A., WPS S.A. Consolis, WPS Strunbet sp. z o. o., ZUE S.A.

W pierwszej części podsumowano bieżącą działalność IGTL w zakresie zagadnień będących przedmiotem zainteresowania sekcji. Omówiono aktywność Izby w procesie aktualizacji Krajowego Programu Kolejowego i uwagi, które zostały skierowane do ministerstwa. Dzięki zaangażowaniu IGTL Program został uzupełniony o zadanie stanowiące kontynuację tzw. projektu rozjazdowego z perspektywy 2007 – 2013. Przedstawiciele Zarządu podkreślili przy tej okazji, jak ważne jest bezpośrednie zaangażowanie członków Izby i sygnalizowanie postulatów dotyczących korzystnych dla branży projektów, czy rozwiązań legislacyjnych, ponieważ jak pokazuje przykład wprowadzenia projektu rozjazdowego na listę podstawową KPK, działanie IGTL było skuteczne.

Omówione zostały również kwestie, w które Izba obecnie jest zaangażowana w zakresie postępowań przed UTK w sprawie dopuszczeń wyrobów, postępowań przetargowych w związku z wpisaniem IGTL na listę organów uprawnionych do wnoszenia środków ochrony prawnej w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych, a także regulacji wewnętrznych zarządcy infrastruktury w zakresie standardów technicznych, które przekładają się bezpośrednio na zapisy specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Podsumowane zostały również prace Forum Inwestycyjnego, gdzie członkowie Izby są bardzo aktywni w grupach roboczych oraz Prezydium. W tym punkcie omówiona została współpraca z ministerstwem, CUPT i PKP PLK SA nad utworzeniem rady ekspertów, która będzie podmiotem zapewniającym wdrażanie w życie wypracowanych przez Forum rozwiązań. Do udziału w dyskusji zaproszenie przyjął Pan Włodzimierz Żmuda, Członek Zarządu PKP PLK SA. Na wstępie przedstawił on aktualne zaawansowanie w procesie zlecania projektowania i robót w projektach objętych KPK, a także omówił plany w nadchodzącym roku. W nawiązaniu do dyskusji związanej z dorobkiem Forum inwestycyjnego członkowie IGTL podnieśli szereg kwestii związanych z relacjami kontraktowymi pomiędzy zamawiającym a wykonawcą. Dużo uwagi poświęcono wzorom umów, w szczególności regulacjom dotyczącym wyprzedzającego zakupu materiałów, zaliczek, długości gwarancji, dopuszczeń, czy kar umownych. Członkowie Izby podkreślili wagę oszacowania przez PKP PLK SA zapotrzebowania na poszczególne materiały i urządzenia w czasie, aby nie doszło do problemów z dostawami i logistyką. Po raz kolejny zaapelowano do PKP PLK SA o konstruktywny dialog z rynkiem, ponieważ jakiekolwiek dalsze opóźnienia mogą spowodować bardzo poważne problemy związane z utratą potencjału, którego odbudowanie jest długotrwałe i oznacza wprost brak możliwości wykorzystania wszystkich środków unijnych.