28 września br. miało miejsce połączone posiedzenie Sekcji Wagonów i Spedycji oraz Przewoźników Kolejowych Izby Gospodarczej Transportu Lądowego. W spotkaniu udział wzięło 27 przedstawicieli członków IGTL, reprezentujących następujące firmy: CEMET S.A., CTL Logistics Sp. z o. o., DB Cargo Polska S.A., DB Cargo Spedkol Sp. z o. o., Freightliner PL Sp. z o.o., GATX Rail Poland Sp. z o.o., Grupa Azoty "KOLTAR" Sp. z o.o., KNORR-BREMSE Systemy Kolejowe Polska Sp. z o.o., PCC Rokita S.A., PKP ENERGETYKA S.A., PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o. o., Rail Polska Sp. z o.o. Region Południe, TANKWAGON Sp. z o.o., TRANSCHEM Spółka z o.o., VTG Rail Europe GmbH, Zakład Przewozów i Spedycji SPEDKOKS Sp. z o. o.
W pierwszej części podsumowano bieżącą działalność IGTL w zakresie zagadnień będących przedmiotem zainteresowania sekcji, m.in. uczestnictwo Izby w postępowaniach administracyjnych przed Prezesem UTK dotyczących zatwierdzania stawek dostępu do infrastruktury kolejowej, aktywność w ramach ERFA, w tym nominację IGTL jako przedstawiciela ERFA w grupie roboczej ERA d.s. migracji GSM-R. Poruszono kwestię współpracy z UTK, gdzie podjęto ustalenie o regularnych spotkaniach Prezesa z IGTL co najmniej dwukrotnie w ciągu roku. Podniesiono szereg kwestii istotnych dla prowadzenia działalności w zakresie przewozów i utrzymania taboru, m.in. definicję dysponenta taboru, eksploatację wagonów RIV, dopuszczanie wagonów zgodnych z TSI. Omówiono również problem stosowania zmienionych przepisów w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, a także kwestię stosowania w praktyce ratyfikowanej umowy polsko – niemieckiej w zakresie przewozów transgranicznych.
Omówiono również aktualne zagadnienia w zakresie współpracy Transportowym Dozorem Technicznym, m.in.: warunki uznawania przez TDT uprawnień spawalniczych uzyskanych w UDT, cykle przeglądów międzyokresowych cystern służących do przewozu kwasu solnego, wysokość opłat za czynności inspektorów TDT, cykle przeglądów zbiorników hamulcowych, oraz interpretacji przepisów dotyczących eksploatacji cystern w odniesieniu do terminów badań pośrednich.
Głównym tematem posiedzenia były zagadnienia prawne, techniczne i finansowe związane ze stosowaniem kompozytowych wstawek hamulcowych. Impulsem do podjęcia tematu są z jednej strony prace na forum europejskim nad TSI hałas, a z drugiej deklaracje niektórych państw, w tym sąsiadujących z nami Niemiec, o szybkim wprowadzaniu rozwiązań eliminujących poruszanie się taboru, który nie jest wyposażony w tzw. ciche hamulce. Zarówno w propozycjach dotyczących zmian w NOI TSI, jak i w stanowiskach prezentowanych przez decydentów z niektórych państw europejskich mówi się o perspektywie od kilku do 10 lat również w kontekście taboru już eksploatowanego, co wiąże się z koniecznością przeprowadzenia bardzo kosztownych inwestycji w krótkim czasie.
Do uczestnictwa w dyskusji zaproszenie przyjęło Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, Instytut Kolejnictwa, PKP PLK SA oraz producent kompozytowych wstawek hamulcowych Frimatrail Frenoplast S.A. Zaproszeni goście przedstawili trzy prezentacje dotyczące uwarunkowań formalno – prawnych dopuszczania i stosowania wyrobów, aktualnego stanu prac i kierunków dyskusji na forum europejskim w zakresie zmian w NOI TSI, a także zagadnień technicznych, w szczególności w zakresie bezpieczeństwa.
Następnie miała miejsce dyskusja, w toku której podniesiono szereg kwestii istotnych z punktu widzenia polskich przewoźników, dysponentów taboru i podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie. Członkowie sekcji zwrócili uwagę przede wszystkim na kwestię ogromnych kosztów potencjalnej wymiany wstawek hamulcowych na kompozytowe, które wynikają przede wszystkim z konieczności wymiany zestawów kołowych na monoblokowe, co w przypadku taboru wyeksploatowanego ma wątpliwe uzasadnienie ekonomiczne. Wiele uwagi poświęcono kwestiom bardzo nikłego wsparcia ze strony instytucji europejskich w sprawie dofinansowania wymiany wstawek, zarówno jeśli chodzi o poziom wsparcia, jak i zakres inwestycji, który może być objęty dofinansowaniem.
Uczestnicy wyrazili wsparcie dla stanowiska MIiB, które zamierza zabiegać m.in. o ograniczenie zakresu zastosowania TSI Hałas wyłącznie do wagonów użytkowanych w ruchu międzynarodowym (przekraczających granice) – bez wagonów w ruchu krajowym, wzmocnienie wsparcia finansowego dla dysponentów wagonów (w tym ujęcie finansowania wymiany zestawów kołowych), możliwość zawierania porozumień dwustronnych z sąsiadującymi krajami celem przedłużenia okresu akceptacji wagonów głośnych. Tematem, który był przedmiotem wielu szczegółowych pytań i głosów w dyskusji były zagadnienia bezpieczeństwa oraz warunków eksploatacji, a co za tym idzie kosztów utrzymania taboru. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się kwestie związane z dopuszczaniem rozwiązań do eksploatacji.
W podsumowaniu uczestnicy posiedzenia ze strony IGTL oraz zaproszeni goście podkreślali wagę konstruktywnego dialogu branży, administracji i przemysłu w tak istotnej dla funkcjonowania rynku kwestii. Wszyscy wyrazili wolę kontynuacji współpracy w zaproponowanej przez IGTL formule w miarę postępu prac nad zmianami w NOI TSI.