Europejskie Stowarzyszenie Kolejowego Transportu Towarowego (ERFA), którego członkiem jest IGTL, przekazuje następujące informacje na temat ostatnich wydarzeń na arenie europejskiej, leżących w polu zainteresowania stowarzyszenia:
Dostęp do obiektów infrastruktury usługowej: kolejne kroki
Podczas warsztatów dla interesariuszy projektu rozporządzenia w sprawie dostępu do obiektów infrastruktury usługowej (druga wersja projektu legislacyjnego), które odbyło się 10 lutego br., ERFA przedstawiła opinię odnośnie zapewnienia przejrzystości i unikania dyskryminacji w dostępie do obiektów infrastrukturalnych. Zgodnie ze swoim wcześniejszym, pisemnym stanowiskiem (input paper) stanowiskiem, ERFA zwróciła uwagę na kilka kwestii:
• pilną, z punktu widzenia operatorów obiektów infrastruktury usługowej, potrzebę opublikowania pełnej listy podstawowych informacji na temat świadczonych przez nich usług (np. opis obiektu, dane kontaktowe, opłaty, w tym rabaty) w celu zapewnienia jednakowych warunków dostępu dla wszystkich przedsiębiorstw kolejowych;
• przejrzysty proces koordynacji alokacji zdolności przepustowej przyczyni się do rozwiązania konfliktów aplikacji w sposób niedyskryminujący i sprawiedliwy. Przydział alternatywnej, możliwej do opłacalnego wykorzystania zdolności przepustowej powinien być opcją stosowaną w ostateczności. Proces ten pozwoli uniknąć długich procedur odwoławczych do regulatora;
• wymagania w zakresie niezależności są kluczowe do zapewnienia, że decyzja o przydzieleniu zdolności przepustowej jest w pełni niezależna od struktury holdingowej. Podobnie jak rozdzielenie księgowości jest jednym z podstawowych warunków, aby uniknąć subsydiowania krzyżowego i wynikających z niego zakłóceń konkurencji;
• zróżnicowanie pomiędzy małymi obiektami a obiektami o pozycji dominującej jest ważne, by złagodzić wymagania dla mniejszych operatorów. ERFA uważa, że bardziej rygorystyczne warunki powinny mieć zastosowanie do obiektów, które są pod kontrolą funkcjonującego operatora.
Pomimo że znaczna część projektu tekstu powinna być normalną praktyką handlową, to brak zapewnienia przejrzystości w odniesieniu do niektórych obiektów, zwłaszcza w zakresie opłat i zniżek, sugeruje, że te same warunki dostępu nie muszą mieć zastosowania dla wszystkich przedsiębiorstw kolejowych. Dlatego ERFA będzie dalej współpracować z zainteresowanymi stronami, tak by rynkowi obiektów infrastruktury usługowej i jego konkurencyjności zapewnić jak najlepsze wsparcie.
Pod koniec marca Komisja Europejska opublikuje nowy projekt rozporządzenia oraz zorganizuje w kwietniu forum, by go przedyskutować.
Rewizja przepisów dotyczących kolejowych korytarzy transportu towarowego (RFC) przesunięta na późniejszy termin
Po przeprowadzeniu konsultacji z zainteresowanymi stronami, Komisja Europejska podjęła decyzję o przesunięciu o 2 – 3 lata rewizji przepisów (rozporządzenie 913/2010) dotyczących kolejowych korytarzy transportu towarowego, tak aby zapewnić sektorowi odpowiednią ilość czasu na prawidłową pracę nad implementacją postanowień z Rotterdamu oraz wypróbowanie nowych produktów oraz rozwiązań w zakresie RFC. Postanowienia z Rotterdamu zawierają konkretne zobowiązania ze strony sektora w celu poprawy wydajności korytarzy, które mogą być zrealizowane bez czekania na odgórne analizy i wprowadzanie zmian legislacyjnych Komisji Europejskiej. ERFA ma nadzieje, że wyraźna wola polityczna osiągnięcia sukcesów w obszarze korytarzy pozwoli osiągnąć zamierzone rezultaty. Kolei ucieka czas na wejście do gry i ponowne podjęcie walki z ciągle rozwijającym się i poprawianym produktem transportu drogowego. Jeżeli sektor nie wykaże się w stosunkowo krótkim czasie, na legislację UE będzie już za późno.
Prezydent ERFA Irmtraut TONNDORF, wraz z innymi partnerami, aktywnie uczestniczy w przeobrażeniu oświadczenia sektora (Rotterdam Declaration) w bardzo konkretną listę zadań do wykonania, tak by przyspieszyć jego realizację. Niektóre inicjatywy, takie jak projekt pilotażowy dotyczący statusu pociągu korytarzowego oraz „przewidywanego czasu przybycia” (ETA) są już na zaawansowanym etapie. Jednak w najbliższych miesiącach musi być podejmowanych więcej inicjatyw takich jak np. implementacja Kluczowych Wskaźników Wydajności (KPI) dla RFC, przeprojektowanie rozkładu jazdy, harmonizacja odcinków transgranicznych, wzmocnienie Jednolitego Punktu Obsługi Korytarza (One-Stop-Shop) w celu pobudzenia towarowego transportu kolejowego.
ERFA zobowiązuje się do aktywnego działania w celu osiągniecia wyników poprzez zaangażowanie w rozmowy z innymi partnerami.
Projekt TTR oraz przeprojektowanie rozkładów jazdy
ERFA wzięła udział w ostatnim Timetable Redesign Steering Committee w Wiedniu, gdzie omawiano kolejne etapy realizacji projektu. Opis techniczny nowego procesu konstruowania rozkładu jazdy jest sfinalizowany, bazuje na modelu „Rolling Planning”, a prace w tej chwili skoncentrowane są na finalizacji procesów (zasada pierwszeństwa, warunki handlowe, narzędzia IT, opracowanie Bussiness Case, identyfikacja faz pilotażowych, ramy prawne), tak aby wspierać realizację projektu. Nacisk jest obecnie położony również na kształtowanie świadomości i zdobywanie poparcia dla projektu wśród interesariuszy. Spotkanie dla wszystkich zainteresowanych stron jest zaplanowane na 30 marca we Frankfurcie.
Systemy IT przedsiębiorstw kolejowych (oraz zarządców infrastruktury kolejowej) będą wymagały zaadaptowania do TTR, stąd ERFA podkreśliła potrzebę oceny kosztów dostosowania nowych narzędzi IT dla małych i średnich firm kolejowych. Jest to ważna cześć analizy kosztów i korzyści dla projektu TTR. Jeżeli faza pilotażowa wykaże, że konieczne są udoskonalenia projektu TTR, powinny być podjęte jasne i przejrzyste kroki w celu przyjęcia zmian w projekcie.
Komisarz BULC określiła filary polityki kolejowej po przyjęciu IV pakietu kolejowego
Przy okazji sympozjum na temat konkurencji oraz regulacji kolei, komisarz UE ds. Transportu, Vileta BULC, przedstawiła fundamenty europejskiej polityki kolejowej na nadchodzące lata. Komisja Europejska przyspieszy wdrażanie istniejącej legislacji (Recast Directive) oraz IV pakietu kolejowego w celu wzmocnienia wewnętrznego rynku kolejowego. Będzie ona ściśle współpracować z komisarzem ds. konkurencyjności, Margrethe VESTGAER, w zakresie realizacji podstawowych zasad konkurencyjności w systemie kolejowym. Violeta BULC wzywa sektor do podjęcia działania, zgodnie z deklaracją z Rotterdamu 2016 w celu poprawy wydajności korytarzy kolejowych transportu towarowego. Komisarz BULC przypomniała o potrzebie posiadania skoordynowanego i ekonomicznie opłacalnego planu w celu zmniejszenia hałasu kolejowego na poziomie UE.