Izba Gospodarcza Transportu Lądowego wspólnie z Urzędem Transportu Kolejowego zorganizowała w dniu 23 lutego bm. konferencję pt. „Bezpieczeństwo w transporcie kolejowym – certyfikacja ECM” otwartą dla wszystkich chętnych (nie tylko dla członków IGTL).
Na konferencji przedstawiciele UTK, Departamentu Transportu Kolejowego w MTBiGM, Politechniki Śląskiej oraz IGTL przedstawili uczestnikom stojące przed nimi zadania wynikające z wprowadzania ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym z dnia 16 września 2011r obowiązkowej certyfikacji podmiotu odpowiedzialnego za utrzymanie (ECM).
W Polsce certyfikacja taka nie była dotychczas przeprowadzana. Jak skomplikowane jest to zadanie świadczy o tym fakt, że Europejska Agencja Kolejowa (ERA) przygotowała aż 4 podręczniki dotyczące wdrażania ECM. Wszyscy uczestnicy tej konferencji doszli do wspólnego wniosku, że bardzo pomocne przy wdrażaniu certyfikacji będzie wydanie polskiej wersji językowej tych podręczników.
Izba tłumaczenie takie przygotowała i wstępnie zaprezentowała na konferencji. Każdy z uczestników spotkania otrzyma komplet podręczników, który mamy nadzieję będzie cenną pomocą w zakresie certyfikacji ECM.
Poniżej zamieszczamy prezentacje prelegentów:
- Wprowadzenie (I. Gójski - IGTL)
- Rozwój regulacji europejskich w zakresie bezpieczeństwa systemu kolejowego (K. Banaszek - UTK)
- Stan regulacji prawnych w zakresie certyfikacji bezpieczeństwa z punktu widzenia MTBiGM (T. Warchoł - Departamentu Kolejnictwa)
- Rozporządzenie KE nr 445/2011 w sprawie systemu certyfikacji podmiotu odpowiedzialnego za utrzymanie w zakresie obejmującym wagony towarowe wersja zaktualizowana (P. Cukierski -UTK)
- Proces certyfikacji podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie wagonów towarowych(K. Banaszek - UTK)
- Praktyczne aspekty wdrażania certyfikacji ECM (H. Stępniewicz - IGTL) http://prezi.com/giq1zguc2tpf/ceryfikacja_ecm_aspekty-praktyczne_hstepniewicz_23022012/?auth_key=88aa1336486047bd64608e74ff522dc0670a746f
- Jednostki oceniające, o których mowa w Rozporządzeniu Komisji (WE) nr 352/2009 z 24 kwietnia 2009 w sprawie przyjęcia wspólnej metody oceny bezpieczeństwa w zakresie wyceny i oceny ryzyka (prof. M. Sitarz - Politechnika Śląska)
- Wspólna Metoda Bezpieczeństwa w odniesieniu do Monitorowania – podstawowe informacje (P. Sieczkowski - UTK)
- Rejestr pojazdów – zakres i zasady prowadzenia (C. Musiał - UTK)
- Rejestr maszynistów – zakres i zasady prowadzenia (H. Zgrzebnicki - UTK)