Fot. Jędrzej Pilarski
Izba Gospodarcza Transportu Lądowego przekazuje do konsultacji społecznych otrzymany z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju projekt założeń do projektu ustawy o czasie pracy maszynistów wraz z testem regulacyjnym.
Poziom bezpieczeństwa w transporcie kolejowym zależy od wielu czynników, tak o charakterze technicznym związanych z infrastrukturą i taborem, jak i ludzkich związanych bezpośrednio z personelem wykonującym zadania związane z bezpieczeństwem ruchu i odpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa transportu.
Ustawa, która zostanie przygotowana na podstawie niniejszych założeń będzie określać prawa i obowiązki maszynistów związane z czasem pracy. Adresatami norm zawartych w przepisach ustawy będą ponadto: Prezes UTK, a także podmioty zatrudniające bądź korzystające z usług maszynistów tj. przewoźnicy kolejowi, zarządcy infrastruktury, użytkownicy bocznic kolejowych, przedsiębiorcy wykonujących przewozy w obrębie bocznicy kolejowej i inne podmioty zatrudniające maszynistów.
Ustawa opracowana na podstawie projektowanych założeń będzie obejmowała ustalenie norm czasu pracy dla maszynistów, w tym maksymalnego czasu pracy, wymaganego czasu odpoczynku, maksymalnego limity godzin nadliczbowych oraz składników czasu pracy. Projektowana ustawa będzie ponadto zawierała przepisy określające obowiązki maszynistów i przedsiębiorców, na rzecz których maszyniści świadczą pracę lub usługi, kompetencje Prezesa UTK jako organu odpowiedzialnego za przestrzeganie przepisów ustawy, a także katalog sankcji za nieprzestrzeganie jej postanowień.
Prosimy o przekazanie wszelkich uwag i ponii do projektu założeń do biura IGTL do dnia 14 kwietnia br.