Wspólna interwencja organizacji branżowych w sprawie trakcji elektrycznej na bocznicach

Cztery organizacje branżowe - Izba Gospodarcza Transportu Lądowego, Fundacja ProKolej, Związek Niezależnych Przewoźników Kolejowych - wystąpiły wspólnie do Ministra Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministra Energi w sprawie bocznic wyposażonych w zelektryfikowaną drogę kolejową, gdzie sieć trakcyjna stanowi własność spółki PKP Energetyka S.A., będąca obecnie podmiotem prywatnym, którego właścicielem jest fundusz CVC Capital Partners.

Zaniepokojenie przewoźników wzbudziła informacja o zamiarze sprzedaży sieci trakcyjnej na niektórych bocznicach – m.in. na terenie bocznic KWK Brzeszcze, KWK Ziemowit Lędziny, KWK Piast, KWK Dębieńsko, KWK Wesoła Mysłowice.

Według sygnatariuszy PKP PLK S.A. nie przejmą kontroli nad siecią trakcyjna w przypadku, gdy jest ona elementem infrastruktury (drogi kolejowej) należącej do innego podmiotu. Przewoźnicy kolejowi nie mogą z mocy prawa wypełniać zadań z zakresu zarzadzania infrastrukturą, zatem niezależnie od ich zainteresowania także nie przejmą  sieci trakcyjnej. W zasadzie jedynymi podmiotami, które de facto mogłyby być jej nabywcami są właściciele – zarządcy infrastruktury – czyli użytkownicy bocznic. Jednak podmioty te (w głównej mierze kopalnie) nie są skłonne ponosić kosztów przejmowania sieci trakcyjnej, gdyż ich priorytetem jest po prostu korzystanie z usług przewozowych bez względu na to czy przewozy te są prowadzone z wykorzystaniem  trakcji elektrycznej czy spalinowej.

Rozwiązaniem problemu jest przejęcie przedmiotowej sieci trakcyjnej przez właściwych zarządców infrastruktury – użytkowników bocznic kolejowych. Musieliby jednak oni zostać do tego zachęceni przez Właściciela i ewentualnie uzyskać:

  • wsparcie państwa  w procesie negocjacji zakupu sieci od PKP Energetyka S.A.
  • wsparcie finansowe zachęcające do zaangażowania w przejęcie i dalszą eksploatację sieci.

PEŁNA TREŚĆ WYSTĄPIENIA