Fot. Pesa Elf (kurier.kolejowy.eu)
Pesa Bydgoszcz zajęła czwarte miejsce wśród 500. najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw w Polsce. Wyróżnienie zostało przyznane przez Instytut Nauk Ekonomicznych PAN.
Uroczystość wręczenia wyróżnień najbardziej innowacyjnym firmom odbyła się równolegle z prezentacją najnowszej edycji „Raportu o innowacyjności gospodarki Polski”. Jest to już ósma edycja Raportu i Listy 500 najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw w Polsce przygotowana przez zespół pod kierownictwem prof. Tadeusza Baczko.
Raport przygotowywany jest przez Instytut Nauk Ekonomicznych PAN i stanowi część badań Sieci Naukowej MSN. Jego celem jest diagnoza sektora innowacyjnego, identyfikacja barier i propozycji firm innowacyjnych oraz poprawa alokacji funduszy publicznych i prywatnych. Jako najpełniejszy zbiór dostępnych danych dotyczących innowacyjności polskich przedsiębiorstw pełni także ważną funkcję informacyjną.
Na seminarium, które odbyło się 28 czerwca 2013 r. nagrodzono dyplomami laureatów następujących rankingów: Listy 500 najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw w Polsce, a także listy najbardziej innowacyjnych firm dużych, małych i średnich oraz mikroprzedsiębiorstw. Najbardziej innowacyjną firmą Polski w 2011 roku został Małkowski-Martech. Pesa zajęła w tym zestawieniu czwarte miejsce. Natomiast w rankingu 500. najbardziej innowacyjnych dużych przedsiębiorstw w Polsce w 2011 roku producent taboru szynowego z Bydgoszczy zajął drugie miejsce ustępując jedynie Zakładom Farmaceutycznym Polpharma S.A.
Po uroczystości odbył się panel dyskusyjny na którym przedstawiciele administracji publicznej oraz nagrodzonych firm debatowali nad pożądanymi kierunkami przyszłej polityki innowacyjnej Polski.
Firmy które znalazły się na Liście 500 najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw otrzymują certyfikaty innowacyjności wraz z oceną w nowatorskim systemie 5A, będącym zbiorem zintegrowanych mikrowskaźników innowacyjności, zgodnych z międzynarodowymi standardami OECD. Badanie oparte jest na ankietach obejmujących dane ilościowe za okres 3 lat i aktualne dane jakościowe oraz innych dostępnych zbiorów.
Tegoroczna edycja została objęta patronatem prof. Michała Kleibera, prezesa Polskiej Akademii Nauk i Janusza Piechocińskiego, wicepremiera i ministra gospodarki.
Pierwszy Raport został przygotowany w 2005 roku. Od tego czasu w jego ośmiu edycjach opublikowano w sumie 241 oryginalnych artykułów, których autorami są eksperci z czołowych ośrodków badawczych prowadzących badania z dziedziny innowacyjności w Polsce. Na jego łamach ogłoszono także kilkadziesiąt rankingów, w których przedstawiono oceny poziomu innowacyjności kilkudziesięciu tysięcy firm.
Źródło: Kurier Kolejowy