RECERTYFIKACJA = CERTYFIKACJI ECM

Recertyfikacja nie będzie znacząco odbiegała od procesu certyfikacji podmiotu odpowiedzialnego za utrzymanie – tak na wtorkowym ( 17.05.2016r.) spotkaniu sekcji wagonów i spedycji i przewoźników kolejowych skupionych w IGTL usłyszeliśmy podczas prezentacji Pawła Rolka z-cy dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Kolejowego.

Recertyfikacja będzie zgodna z rozporządzeniem nr 445/2011, w którym zawarta została ścieżka procesu certyfikacji podmiotu odpowiedzialnego za utrzymanie. IGTL chcąc ułatwić proces uzyskiwania certyfikatów, w 2011 roku opracowało przewodniki dotyczące certyfikacji ECM, zgodnie z którymi podmioty certyfikowały się. Przewodniki te są nadal aktualne.

Proces recertyfikacji – mówił dalej Rafał Wachnik, naczelnik Wydziału Proaktywnego Zarządzania w Departamencie Nadzoru UTK – jest analogiczny do certyfikacji, wzbogacony jedynie o informacje z badań nadzorczych. Każda recertyfikacja rozpocznie się przeglądem dokumentacji, następnie zostaną przeprowadzone działania audytowe.

Naczelnik zwrócił uwagę na zmianę, która pojawia się przy procesie ponownego certyfikowania, otóż każdy podmiot ubiegający się o recertyfikację ECM będzie miał przeprowadzona kontrolę. De facto utrzymanie certyfikatu, będzie wiązało się z coroczną działalnością nadzorcza ze strony UTK.

Schemat recertyfikacji będzie tożsamy ze schematem certyfikacji. Każdy podmiot chcący przedłużyć ważność certyfikatu ECM, będzie zobligowany do złożenia wniosku do UTK, następnie otrzyma czas na uzupełnienie informacji zawartych we wniosku. W zależności czy będą tam niezgodności niekrytyczne czy krytyczne, podmiot w ciągu od 4. do 6. miesięcy będzie miał czas na skorygowanie wniosku. Końcowym etapem procesu recertyfikacji będzie Ocena Komitetu Certyfikującego powołanego w UTK pod kątem prawidłowości przeprowadzania kompletnego procesu oraz podjęcie decyzji o wydaniu certyfikatu. Naczelnik Rafał Wachnik postawił znak równości pomiędzy procesami certyfikacji i recertyfikacji.

Utrzymanie techniczne wagonów towarowych musi być zgodne z rozporządzeniem nr 445/2011. Jak pamiętamy są to 4 funkcje, które muszą ze sobą ściśle współpracować. UTK wymaga bieżącej aktualizacji dokumentacji utrzymania oraz konsekwentnego stosowania wymogów określonych w załączniku III do rozporządzenia 445/2011 podczas działań kontrolnych.

Do pobrania: prezentacja UTK

Tekst: Magda Moszczyńska